Recent s-a efectuat un sondaj pe plan mondial. Intrebarea a fost: Va rugam sa ne spuneti opinia dumneavoastră în legatura cu lipsa de alimente din restul lumii. Sondajul a fost un esec total: — În Africa nu stiau ce inseamna alimente;
— În Europa de Vest nu stiau ce inseamna lipsa;
— În Europa de Est nu stiau ce inseamna opinie;
— În America de Sud nu stiau ce inseamna va rugam;
— În S.U.A. Nu stiau ce inseamna restul lumii
.
Bulă era student la Facultatea de Medicina. Sesiune de examene. Profesorul și asistentul au luat diverse organe de la un cadavru și le-au pus într-un sac negru. Studentii trebuiau sa intre în sala, sa bage mâna în sac, sa palpeze un organ, sa recunoasca organul numai prin palpare, sa spună ce organ este, sa-l scoata din sac și sa prezinte tot ce au invatat despre organul respectiv.
Maricica intra, baga mâna în sac și spune:
— Rinichi!
Il scoate, într-adevar un rinichi, se apuca și spune tot ce știe despre el.
Intra Gigel. Baga mâna în sac, palpeaza și spune:
— Ficat!
Il scoate, într-adevar un ficat, se apuca și spune tot ce știe despre el.
Faza se repeta cu mai multi studenti.
Intra Bulă. Baga mâna în sac, palpeaza și spune:
— Lebar!
Profesorul, cu un aer superior, se uita zâmbind la asistent și îi cere lui Bulă sa mai palpeze o data. Bulă se conformeaza, cu același verdict:
— Lebar!
Profesorul, cu același aer superior, se uita din nou zâmbind la asistent și îi cere lui Bulă sa mai palpeze o data.
Scena se repeta de câteva ori. Bulă e constant în verdict, motiv pentru care profesorul îi cere sa scoata organul din sac. Stupoare.
Bulă avea dreptate:
— Un lebar.
Profesorul:
— Domnule asistent, atunci oare ce am mâncat noi în pauza de pranz?
Cum era ziua invatatoarei fiecare dintre copii vine pe rand și îi da un cadou.
Vine Ionescu, fiul brutarului, și îi itinde o cutie. Invatatoarea o ia, o agita puțin și zice:
— Sunt franzele nu ?
— Da. Raspunde Ionescu.
Vine Stanescu, fiul macelarului, și îi intinde o cutie. Invatatoarea o agita usor.. Miroase cutia și zice:
— Cotlete de porc nu ?
— Da. Raspunde Stanescu.
Vine Bulă, tatăl lui avea un magazin de bauturi alcoolice, și îi intinde o cutie. Invatatoarea agita cutia de 2 ori și observa ca dîntr-un colt începe sa picure. Pune degetul pe cutie apoi il baga în gura și zice:
— E vin alb nu ?
— Nu.
Invatatoarea pune iar degetul pe cutie și apoi il baga în gura și zice:
— Hmmm… E sampanie nu ?
— Nu. Zice Bulă.
— Ma dau bătuta. Ce e ?
— Un catelus.
Patriarhul Daniel recomanda evitarea injuraturilor cu carne în Postului Craciunului:
— Când injura, credinciosul trebuie renunte la expresiile cu carne. Le stim cu totii, nu mai insist asupra lor. În locul lor se vor folosi injuraturile vegetariene:
Ești varza! Ceapa ma-sii, Morcovarule!, Da-ti-as mure!, Da-te-n spanac sau Poate-ti dau o castana .
Bunica era pe patul de moarte, își cheama nepotul la capataiul ei și spune:
— Nepoate, vreau ca tu sa mostenești averea mea. Vila, ferma, herghelia de cai, tractorul și toate animalele de casa, plus cele 22 de milioane… toate vor fi ale tale!
— Wowww!!! exclama nepotul. Multumesc bunico, nu stiam ca ai așa o avere. Unde este ferma de care vorbești?
Bunica răspunde, dandu-si ultima suflare:
— Pe Facebook…
O nimfomana este internata la spitalul de nebuni.
După jumatate de an, doctorul o întreabă:
Ce vrei sa faci când vei iesi de aici?
Sex!
După un an, doctorul o întreabă din nou:
Ce vrei sa faci când vei iesi de aici?
Sex!
După o lunga perioada de timp, doctorul convins ca femeia si-a revenit, o întreabă din nou..
Ce vrei sa faci când vei iesi de aici?
Vreau sa îmi caut un bărbat, să mă casatoresc, sa-si intemeiez o familie..
Foarte bine! spuse doctorul fericit ca, iata, si-a revenit.
Vreau sa am un copil, un baiat, ca sa-l fac fotbalist!
Asta e bine, fotbaliștii castiga multi bani.
Va avea un meci foarte important! Va da primul gol.. pe al doilea il rateaza cu poarta goala. Toti suporterii vor striga: baga-mi-as p**a în ma-ta! Și eu, din tribuna: Sunt aici! Sunt aici!
O femeie de vreo 30 de ani, după ce si-a rezolvat treburile în capitala, voia acum sa ajunga acasă și nu avea bani. Se apropie de un taximetrist și îi spune:
— Uite, tre s-ajung și eu în Trescovenii de Sus, dar n-am bani… Cum ajungem acolo ne socotim noi.
— Bine, las ca ne socotim noi pe drum! zise taximetristul.
După vreo ora oprește taximetristul pe un camp, ia o patura din portbagaj și o asterne pe lucerna. Femeia, ingrijorata, îi zice:
— Vai, dar nu pot sa fac asta, sunt maritata, am acasă doi copii!
— Și ce? Și eu sunt insurat, am femeie, am copii, dar am și 40 de iepuri de hranit, așa ca taci și rupe lucerna…
O fetița se duce la un magazin de animale și întreabă:
— Va log, aveți iepulasi dlagalasi ?
Inima vanzatorului se topeste brusc.
Se aseaza pe vine lângă fetița și o întreabă:
— Vlei un iepulas dlagalas alb sau unul dlagalas moale și neglu și pufos ? Sau poate pe cel dlagalas și maloniu de acolo?
Fetita se inroseste, se leagana puțin pe calcaie, își pune manutele pe genunchi, se apleacă în fața și răspunde în soapta…
— Cled ca pe pitonul meu il doale în cul de culoale!
Vine unu la doctor. Asta zice:
— Domnule pacient, am o veste proasta și una buna. Cu care sa incep?
— Ooff, ziceti-o pe cea proasta.
— Aveți SIDa, mâine este posibil sa muriti.
Pacientul este deja innebunit, nu mai are nicio speranta.
— Și care este cea buna?
— Mi-a intrat baiatul la facultate!
Un tip se duce la bordel și ia cel mai ieftin bilet. Este dus într-o camera și i se ofera o scindura cu o gaura.
— Ce sa fac cu ea?
— Sa va faceți treaba… La citi bani ati platit…
tipul nu mai protesteaza, ia scindura și o reguleaza. Ii place ineditul și vine toată saptamana. În a opta zi, gasește o scindura fără gaura. Protesteaza și i se spune:
— Dv. Ati fost cel mai fidel client, așa ca ne-am gindit sa va oferim o virgina.
Intr-un compartiment de tren, erau doi unguri și un român.
Romanul: baieti, eu am chef sa beau o bere, care merge cu mine la vagonul restaurant sa bem una?
Ungurii:, nu , nu mergem, suntem obostiti, nu.
Romanul: ok, eu ma duc, voi vreti ceva ?
Ungurii : da, adu-ne cate un pepsi. Ok, zis și facut, pleacă românul la restaurant, ungurii îi iau pantofii și incep sa scuipe în ei, muci și alte scarbosenii.
Vine românul, le da pepsi-ul, mai sta ce mai sta la care :
Baieti ! eu m-m incalzit și as mai bea o bere, nu mergeti ? e buna, rece..ungurii, nimic !
Ok, ma duc singur, vreti ceva ?
Da, adu-ne un pepsi. Pleaca românul, ungurii îi iau iar pantofii în incep sa scuipe, flegme și tot tacamul.
Vine românul, le da pepsi, mai stau de vorba și se culca cu totii.
Dimineata, ajunge trenul la deștinatie, da românul sa se incalte, baga piciorul în pantofi si..simte amestecul de acolo.
Injura în gand , acum a furat-o nu mai avea ce face, se incalta în continuare, și îi întreabă pe unguri: mai, când o sa se termine cu dusmania asta tampita intre români și unguri ?
Ungurii : În ce sens dusmanie ?
Romanul: asa, sa ne facem sicane unii altora..voi sa scuipati în pantofii nostrii, noi sa urinam în pepsi-ul vostru..